HISTORIE PLEMENE

Plemeno má dosti krátkou historii, v Americe bylo uznáno v roce 1965. V rámci FIFe byla první uznána v roce 1992 varianta bicolor, v roce 1997 varianta colorpoint a v roce 1999 varianta mitted.
Ragdoll je opředen množstvím pověr a výmyslů. Tato polodlouhosrstá kočka byla v šedesátých letech minulého stolení vyšlechtěna kalifornskou chovatelkou Ann Baker, chovná stanice Raggedy Ann, spářením perské bílé modrooké kočky Josephine s kocourem plemene b
Birma. Před porodem prodělala autonehodu a zázrakem přežila, porodila živá koťata. Koťata vzešlá z tohoto spáření se jmény Daddy Warbucks, Fugiana a Buckwheat jsou považována za základ následného chovu ragdollů. Ann Bakerová tvrdila, že Josephine je najednou naprosto necitlivá vůči bolesti a tak měkká, že když ji zvedne do výšky, je jako ochablá hadrová panenka - odtud názve ragdoll. Tvrdila, že tyto vlastnosti Josephine předala svým koťatům, což je samozřejmě z genetického hlediska nemožné. Ragdollové jsou citliví stejně jako každá jiná kočka.
Denny a Laura Daytonovi, chovná stanice Blossom-Time a Georgann Chamber, chovná stanice Ragnarok, nebyli ochotni se podrobit praktikám Ann Baker, která určovala podmínky chovu a jejím předpisům orientovaným na zisk. Americký chov ragdollů se rozdělil na dva tábory IRCA (International Ragdoll Cat Association) zastupený Ann Backer a RFC (Ragdoll Fancier's Club), který založili r 1975 Daytonovi, se stal výbornou základnou dnešního chovu ragdollů.
První ragdollové se dostali do Evropy v roce 1981. Paní Lulu Rowleyová z Velké Británie importovala kočky Prim, Proper, Lad a Lass z chovné stanice Daytonových. Atraktivní čtvernožci si rázem dobyli srdce Britů a zakrátko se těšili velké oblibě.
V české republice byl ragdoll ještě nedávno ojedinělým plemenem. V současné době přibývá řada nadšených chovatelů, kteří tomuto nádhernému plemeni zdobící výstavy podlehli.
zdroj internet