CHARAKTERISTIKA PLEMENE

Ragdoll - čili hadrová panenka. Od ostatních plemen koček se liší tím, že uvolní všechny svaly, když ji uchopíme, proto se jí říká hadrová panenka (rag - hadr, doll - panenka). Je to úžasně inteligentní, elegantní, stále dobře naladěná kočka, nevnucuje se, neobtěžuje, reaguje na každý výkyv naší nálady. Je to snadno vychovatelná, důvěřivá, klidná a milá kočka, která se stáhne do ústraní, než aby použila své drápky. Je odolná vůči stresu. Je velmi závislá na svém pánovi, má k němu až psí vztah.

Ragdollové jsou kočky vysloveně vázané na lidi, nemají rady samotu. Není problém nechat je doma několik hodin samotné, ale kdo bývá často celý den mimo domov, měl by své kočce umožnit kontakt s jinými kočkami. Samotou či nezájmem svého páníčka může velmi trpět. Většina zástupců tohoto plemene je velmi snášenlivá a sociální, což je dobrý předpoklad pro soužití s kočičími kolegy. Ragdollové se většinou dají bez problémů integrovat do stávající smečky koček, za předpokladu, že ostatní členové kočičí skupiny jsou stejně snášenliví jako tyto huňaté krásky.
Ragdollové jsou velice zvědavé, nápadité a hravé kočky. Spousta ragdollů velmi ráda aportuje různé předměty a následuje svého páníčka na každém jeho kroku. Jsou úžasné povahy, mimořádně mazliví, velmi rádi se nechávají hladit. Ragdollové jsou vysloveně trpělivé kočky, které se raději stáhnout do ústraní, než aby škrábali či kousali. Ragdoll se může bez problémů chovat v bytě zařízeném dle kočičích potřeb. Vzhledem k jeho klidnému a poddajnému charakteru a jeho velké důvěře k ostatním lidem a zvířatům není vhodné, aby se sám volně pohyboval venku. Ocení venkovní výběh. Ovšem nejdůležitější je pro něho kontakt se svým člověkem. Kde je on, cítí se dobře i jeho ragdoll.

Ragdoll pro svou klidnou a vyrovnanou povahu se výborně hodí pro Felinoterapii. Felinoterapie je jeden z oborů zooterapie. Je to podpůrná léčba somatických, především však psychických poruch a zátěží lidské osobnosti formou kontaktu s kočkou.

Vývoj ragdolla je pomalý. Koťátka se rodí bílá a postupně se vybarvují. Až ve věku tří až čtyř let dosahují tělesné zralosti a i barva srsti zazáří v plné kráse teprve v této době. Nádherně modré oči mají od narození.
Kocouři mohou vážit 7 - 9 kg, kočky 4 - 7 kg.

Ragdollové patří mezi dražší plemena koček. Jejich cena je odvislá od toho, zda se jedná o koťátko do chovu či na mazlíka.

zdroj: internet